Sporiace produkty pre deti

Detské sporiace produkty zriaďujú rodičia pre zabezpečenie budúcnosti svojich detí. Dôvodom šetrenia môže byť vytvorenie úspor na štúdium, bývanie alebo akýkoľvek iný účel. Sporiace produkty pre deti mávajú výhodnejšie úročenie a odpustené niektoré poplatky. Pre zriadenie produktu sa zväčša vyžaduje len občiansky preukaz rodiča a rodný list dieťaťa.

V slovenských bankách a sporiteľniach si môžete vybrať z niekoľkých typov produktov pre deti. Najčastejšie ide o:

  • vkladné knižky,
  • bežné účty a balíky služieb,
  • termínované vklady,
  • stavebné sporenie,
  • kapitálové životné poistenie.

Bankami a sporiteľňami ponúkané vkladové produkty sú chránené v zmysle Zákona o ochrane vkladov.

Vkladné knižky pre deti

Vkladné knižky patria k stále obľúbeným sporiacim produktom nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Na vkladnú knižku možno ukladať peniaze už od narodenia dieťaťa. Dieťa s ňou môže disponovať až po dovŕšení 18 rokov. Dovtedy ňou disponuje zákonný zástupca. Vkladné knižky môžu byť bez výpovednej lehoty alebo s výpovednou lehotou. Ďalej sa odlišujú výškou minimálneho vkladu.

Bežné účty a balíky služieb pre deti a mladých

Poskytujú ich viaceré banky. Pre zriadenie bežného účtu pre deti banky stanovujú minimálny vek dieťaťa. Ak ku bežnému účtu dieťa získava aj platobnú kartu, je hranica veku pre zriadenie bežného účtu obvykle vyššia. Zákonný zástupca môže pre platobnú kartu stanoviť denný limit pre platby a aj limit pre výbery z bankomatov.

Sporiace účty pre deti

Môžu mať formu termínovaného vkladu alebo šetriaceho účtu, na ktorý pravidelne prispievate určitú čiastku z Vášho bežného účtu. Zriadenie a vedenie účtu je zväčša bez poplatku. Podobne ako vkladné knižky, tak aj sporiace účty môžu byť bez výpovednej lehoty alebo s výpovednou lehotou. Po dosiahnutí 18 rokov je detský sporiaci účet automaticky dostupný jeho majiteľovi, a to buď splatný alebo prekonvertovaný na klasický sporiaci účet.

Porovnajte si aktuálne ponúkané sporiace produkty

Sprievodca vkladnými knižkami Zmluva o vkladovom účte

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

sporenie Úspory Slovákov sa zvýšili, inflácia však ohrozuje ich hodnotu
V januári 2024 mali Slováci na bežných a termínovaných účtoch 34,3 miliardy eur.

banka roka 2022 Rozdali sme ocenenia za najlepšie bankové produkty roka 2022
Rozdali sme ocenenia Banka roka v kategórií Najlepšia pôžička, Najlepší bankový bankový účet, Najlepší termínovaný vklad, Najlepšia hypotéka a Stabilná banka roka.

Bezpečnostné schránky Bezpečnostné schránky už od 2 € mesačne
Potrebujete si bezpečne odložiť svoje cennosti alebo dokumenty? Porovnajte si poplatky za bezpečnostné schránky vo vybraných bankách.

Ďalšie