Čo je medziúver

Medziúver, označovaný tiež ako preklenovací úver, je úver poskytovaný stavebnými sporiteľňami a slúži na preklenutie časového obdobia do pridelenia cieľovej sumy na zmluve o stavebnom sporení. V prípade, ak nespĺňate všetky podmienky pre poskytnutie stavebného úveru, môžete požiadať o medziúver, ale s menej výhodnými podmienkami ako pri stavebnom úvere. Na medziúver nemáte právny nárok. Medziúver sa poskytuje vo výške cieľovej sumy a je poskytnutý s tým, že budete naďalej prispievať aj na stavebné sporenie a zároveň splácať úroky a poplatky z celej cieľovej čiastky súvisiace s medziúverom. Po splnení všetkých podmienok pre pridelenie cieľovej čiastky a zároveň aj stavebného úveru sa časť medziúveru vyplatí z nasporenej sumy a zvyšok budete splácať už ako stavebný úver.

V priebehu trvania medziúveru Vám bude stavebná sporiteľňa viesť dva separátne účty – sporiteľský účet, na ktorý budete prispievať v rámci stavebného sporenia a medziúverový účet, na ktorý musíte vkladať úroky a poplatky vyplývajúce z poskytnutia medziúveru. Medziúver teda nesplácate, platíte len úroky z požičanej sumy (cieľovej čiastky) a poplatky súvisiace s medziúverom (najmä ročný poplatok za správu medziúverového účtu).

Medziúver bez predchádzajúceho stavebného sporenia

Niektoré stavebné sporiteľne poskytujú medziúver aj bez predchádzajúceho sporenia. V praxi to znamená, že si otvoríte stavebné sporenie s určitou cieľovou čiastkou, ktorú Vám stavebná sporiteľňa okamžite poskytne ako medziúver. Z tohto medziúveru splácate iba úroky a zároveň vkladáte peniaze na účet stavebného sporenia. Keď na účte stavebného sporenia splníte všetky podmienky pre poskytnutie stavebného úveru, medziúver sa zruší, prostriedky zo stavebného sporenia sa prevedú na úverový účet a začnete splácať stavebný úver, ktorého výška je rozdielom medzi poskytnutým medziúverom a nasporenou sumou.

Čo je stavebný úver Cieľová suma

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

Kryptomeny Záujem o investície do kryptomien dlhodobo rastie. Akým spôsobom je možné nielen Bitcoin kúpiť?
Kryptomena už niekoľko rokov nezaujíma iba technologických nadšencov či priekupníkov pohybujúcich sa v šedej ekonomike. V dnešnej dobe sa jedná o úplne legitímny finančný nástroj, ktorý preniká k širokej verejnosti a stáva sa veľmi obľúbenou investíciou.

štátna prémia 2020 Štátna prémia v roku 2020 ostáva 70 eur
Štátna prémia predstavuje 2,5 % zo sumy ročných vkladov. Na jej získanie je potrebný vklad 2 800 eur.

ako naucit tinedzera sporit 3 tipy, ako naučiť vášho tínedžera nerozhadzovať peniaze
Mladým chýba motivácia sporiť. Vlastné bývanie a zábezpeka rodiny sú plány ďalekej budúcnosti. Poradíme vám 3 praktické tipy, ako navediete svoje dieťa k správnym finančným návykom.

Ďalšie