Záujem o investície do kryptomien dlhodobo rastie. Akým spôsobom je možné nielen Bitcoin kúpiť?

PR článok

Kryptomena už niekoľko rokov nezaujíma iba technologických nadšencov či priekupníkov pohybujúcich sa v šedej ekonomike. V dnešnej dobe sa jedná o úplne legitímny finančný nástroj, ktorý preniká k širokej verejnosti a stáva sa veľmi obľúbenou investíciou. Ako do Bitcoinu a ďalších populárnych kryptomien investovať?

Staré časy už sú preč

V počiatkoch kryptomeny neexistoval dostatok mincí a ich majiteľov k tomu, aby s nimi vznikol globálny trh. Z toho dôvodu kryptomenu najprv predávali záujemcom jedinci, ktorí prvú kryptomenu vyťažili. Ľahko dochádzalo ku zjednávaniu o cene a jednotná cena kryptomeny – vrátane Bitcoinu – v prvých mesiacoch neexistovala.

Aj dnes je možné predať kryptomenu tzv. "peer to peer". Môžete teda s ľubovoľnou osobou uzatvoriť dohodu alebo zmluvu o predaji a príslušnú kryptomenu napríklad poslať na adresu jeho peňaženky. V kontexte celého trhu sú ale takéto "klasické" predaje v dnešnej dobe marginálne.

Hlavnú úlohu dnes hrajú kryptomenové burzy a zmenárne

Najčastejšie dnes investície do kryptomeny prebiehajú skrz tzv. burzy a zmenárne kryptomeny. Oboje funguje podobne ako v prípade ich predloh zo sveta klasických financií, teda tak, ako názov naznačuje.

V prípade zmenární teda kryptomenu zakúpite od "zmenárnika", ktorý má vlastný kurzový lístok s ponukou kryptomien, resp. ponúkaných menových párov. Niekoľko takých kryptomien funguje aj v Slovenskej republike. Obchod prebieha tak, že napr. bankovým prevodom uhradíte podľa uzavretého obchodu zodpovedajúce množstvo eur, do kryptomenovej peňaženky potom dostanete zodpovedajúci obnos Bitcoinov či inej kryptomeny.

V prípade kryptomenovej burzy kurz určuje trh, trh je realizovaný cez prostredníka – burzu – podobne ako tomu je napríklad pri akciovom trhu. Výhodou je, že ponuka kryptomeny býva oveľa širšia a obchody oveľa rýchlejšie než v prípade kryptozmenární. Na druhú stranu možno označiť kryptoburzy za menej bezpečnú formu uloženia vašich kryptomien. V minulosti už bolo niekoľko prípadov kyberútokov a straty prostriedkov všetkých užívateľov.

Existujú aj ďalšie spôsoby

Využiť možno ale aj množstvo ďalších spôsobov. V Slovenskej republike napríklad existuje veľa kryptomenových bankomatov (najčastejšie bitcoinových). Využiť môžete aj v poslednej dobe populárne peer-to-peer on-line trhovisko, teda decentralizované zmenárne, ktoré v on-line prostredí navracajú priamy nákup a predaj "človek človeku". Vzhľadom k dlhodobému rastu popularity kryptomien sa v budúcnosti pravdepodobne dočkáme aj mnohých ďalších variantov, ako do kryptomeny investovať.

30. 08. 2021 - PR článok

Prečítajte si aj: Taliansko má po prvýkrát najlepšiu banku v západnej Európe Účet bez poplatku pre každého Už 10 rokov ponúkajú účet zadarmo. Založiť si ho môžete aj vy cez internet.

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2