Sprievodca termínovanými vkladmi

Termínovaný vklad slúži na zhodnotenie voľných finančných prostriedkov. Je úročený výhodnejšie ako prostriedky na bežnom účte. Môže byť vedený nielen v eurách, ale aj v cudzích menách.

Druhy termínovaných vkladov

Podľa dĺžky fixácie úrokovej sadzby možno termínované vklady rozdeliť na:

Fixácie úrokov pri termínovaných vkladoch

Dĺžku fixácie termínovaného vkladu si volíte podľa svojich predstáv pri zriaďovaní vkladu. V ponuke bánk sú termínované vklady s fixáciami 1, 2, 3, 6, 9, 12, 24 a 36 mesiacov. Zriedkavejšie sú fixácie na 7 alebo 14 dní a fixácie na dobu dlhšiu ako 36 mesiacov.

Fixácia zabezpečuje zhodnocovanie vložených prostriedkov rovnakou úrokovou sadzbou počas zvolenej doby. Čím je fixácia dlhšia, tým je úroková sadzba vyššia, a teda výhodnejšia. V dátume splatnosti vkladu (na konci fixácie) môžete termínovaný vklad zrušiť, alebo sa termínovaný vklad automaticky obnoví na ďalšie obdobie s rovnakou fixáciou, ale s inou, aktuálne platnou úrokovou sadzbou.

Úrokové sadzby

Pri termínovaných vkladoch sa výška úrokovej sadzby odvíja od výšky vkladu a dĺžky fixácie. Úrokové výnosy sú zväčša splatné k dátumu splatnosti termínovaného vkladu, ktorý určuje zvolená dĺžka fixácie úrokovej sadzby. Termínovaný vklad s fixáciou 1 mesiac bude mať dátum splatnosti vždy po jednom mesiaci. Vklad s fixáciou 1 rok bude mať dátum splatnosti vždy po jednom roku. V závislosti od aktuálnych úrokových sadzieb v jednotlivých kategóriách fixácií a výšky vkladu môže byť niekedy výhodnejší termínovaný vklad s kratšou dobou fixácie, keďže po jeho automatickej obnove sa bude v nasledujúcom období úročiť aj úrokový výnos z predchádzajúceho obdobia.

Minimálna výška vkladu

Minimálna výška vkladu závisí od konkrétnych podmienok jednotlivých bánk. Štandardne sa pohybuje od niekoľkých desiatok eur až do tisícov pri bankách orientovaných na bonitných klientov. Minimálna výška vkladu je často rovnaká s minimálnym zostatkom na termínovanom účte, teda s minimálnym množstvom finančných prostriedkov, ktoré v prípade výberu a nezrušenia termínovaného účtu musia na účte ostať.

Poplatok za predčasný výber

Banky úročia termínovaný vklad výhodnejšie preto, lebo im poskytujete zdroje, ktoré od nich istú dobu nebudete požadovať. Čím dlhšiu dobu fixácie si zvolíte, tým vyšší úrok Vám banka vyplatí, pretože o to dlhšie môže vaše peniaze využívať pre realizáciu svojich aktívnych bankových obchodov (poskytovanie úverov a pod.). Je preto do istej miery logické, že predčasné výbery z termínovaného vkladu sú spoplatňované. Samotný poplatok za predčasný výber pritom závisí od podmienok banky a môže byť určený napr.:

Porovnajte si aktuálne ponúkané sporiace produkty

Typy sporiacich produktov Predčasné výbery z termínovaných vkladov

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2

Správy

ako naucit tinedzera sporit 3 tipy, ako naučiť vášho tínedžera nerozhadzovať peniaze
Mladým chýba motivácia sporiť. Vlastné bývanie a zábezpeka rodiny sú plány ďalekej budúcnosti. Poradíme vám 3 praktické tipy, ako navediete svoje dieťa k správnym finančným návykom.

Najlepší účet zadarmo Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Bonusové karty Porovnanie bonusových kariet Slovnaft, OMV a Shell
Porovnali sme bonusové programy Slovnaft, OMV a Shell a zisťovali sme, ktorá čerpacia stanica vám za tankovanie ponúkne najviac výhod.

Ďalšie