Energetické štítky a energetické triedy

Energetický štítok o spotrebe elektrickej energieNa Slovensku platí povinnosť označovať domáce spotrebiče energetickým štítok od mája 2002. Táto povinnosť sa týka napríklad chladničiek, mrazničiek, elektrických ohrievačov vody, práčok, sušičiek bielizne, umývačiek riadu, klimatizačných jednotiek, elektrických rúr, zdrojov svetla, predradníkov k žiarivkám a televízorov.

Na energetickom štítku sú uvedené údaje o energetickej spotrebe výrobku, jeho energetickej triede a v závislosti od druhu výrobku aj jeho ďalších parametrov, ako je napríklad spotreba vody, hladina hluku alebo tepelný výkon. Energetické štítky pomáhajú spotrebiteľom zhodnotiť náklady pri kúpe domácich spotrebičov. Výrobcovia sú povinní uvádzať ročnú spotrebu energie na každom domácom spotrebiči uvedenom vyššie.

Legenda k obrázku:

  • I a II - názov, značka a model výrobku
  • farebné označenie - energetické triedy a zaradenie v konkrétnej energetickej triede
  • XYZ - ročná spotreba energie v kWh za rok
  • celkom dole piktogramy s parametrami produktu

Zaradenie výrobku do energetickej triedy

Celkový počet energetických tried, v ktorých môže byť domáci spotrebič zaradený, je sedem. Pôvodne boli spotrebiče zaradené v triedach A až G, pričom do triedy A boli zaradené energeticky najúspornejšie spotrebiče a do triedy G energeticky najmenej úsporné spotrebiče. Kategória D predstavovala strednú triedu elektrickej výhodnosti spotrebičov. Do najvyššej triedy A sa dostali len spotrebiče, ktoré mali spotrebu elektriny o viac ako 45 % nižšiu ako stredná trieda, do kategórie B boli zaradené spotrebiče, ktoré mali o 25-44 % nižšiu spotrebu elektriny ako stredná trieda. Vývoj priniesol nové energetické triedy označované ako A+, A++ a A+++. Trieda A+ je v porovnaní s triedou A ešte o 25 % úspornejšia, trieda A++ o 25 % od A+ a podobne je to aj pri najvyššej triede A+++.

Naďalej však ostáva v platnosti sedemstupňová škála energetických tried a teda platí, že:

  • ak nový výrobok, ktorý spotrebuje menej energie než existujúce výrobky, je označený ako A+, potom najmenej energeticky účinná trieda bude F,
  • ak nový výrobok, ktorý spotrebuje menej energie než existujúce výrobky, je označený ako A++, potom najmenej energeticky účinná trieda bude E,
  • ak nový výrobok, ktorý spotrebuje menej energie než existujúce výrobky, je označený ako A+++, potom najmenej energeticky účinná trieda bude D.

Farebná schéma označovania energetických tried je definovaná od tmavozelenej pre energeticky najúčinnejšie výrobky po červenú pre najmenej energeticky účinné výrobky.

Tip na porovnaniePorovnajte si ceny elektriny hneď teraz online!
Zmena dodávateľa elektriny Ako ušetriť na elektrine

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

Bonusové karty Porovnanie bonusových kariet Slovnaft, OMV a Shell
Porovnali sme bonusové programy Slovnaft, OMV a Shell a zisťovali sme, ktorá čerpacia stanica vám za tankovanie ponúkne najviac výhod.

ČSOB Využite online služby a uzatvorte si jednoducho účet z pohodlia vášho domova
Vývoj technológií stále napreduje a s ním aj zjednodušenie služieb – vo všetkých oblastiach, aj finančných. To, čo nás v minulosti trvalo pol dňa a stovky krokov, dnes zvládneme z pohodlia domova. Jediné, čo potrebujeme je pripojenie na internet. Takto jednoducho si dokážete zriadiť aj účet v banke. Ako na to?

Zmena dodávateľa elektriny a plynu Zmenou dodávateľa energií môžete ušetriť
Každá domácnosť na Slovensku, ktorá odoberá elektrinu alebo plyn, má zo zákona právo zmeniť svojho dodávateľa. Prečo je niekedy dobré tento krok spraviť? Mesačne vám totiž môže ušetriť nemalé peniaze.

Ďalšie