Ako ušetriť na elektrine

Overte si, či ste zaradený v správnej tarife dodávky elektriny

Ceny v jednotlivých tarifách distribúcie sú rôzne a správne zaradenie v  tarife závisí od spôsobu, akým využívate elektrinu. Jednotarifné sadzby D1 a D2 sú určené pre odberné miesta s bežnými elektrickými spotrebičmi, ktoré nemajú elektrické vykurovania ani elektrický ohrev vody. Ak teda bývate v bytovke s ústredným kúrením a prípravou teplej vody, tak tieto tarify sú pre Vás vhodné. Rozdiel medzi nimi je iba vo výške ročnej spotreby v elektrine. Pri spotrebe do cca 1300 kWh za rok (tzv. bod zlomu, ktorého presná výška závisí od danej distribučnej spoločnosti a jej cien) je výhodnejšia tarifa D1 a nad túto spotrebu D2.

Všetky ostatné sadzby od D3 vyššie sú dvojtarifné, čo znamená, že používajú inú cenu elektriny v nízkej tarife ako vo vysokej tarife. Vysoká tarifa je pritom drahšia. Jednotlivé sadzby sa líšia časom platnosti nízkej tarify. Nízka tarifa môže byť napríklad poskytovaná 8, 12 alebo 20 hodín denne, prípadne len cez víkend, čo je vhodné napríklad pre chaty alebo byty, ktoré sa využívajú len počas víkendov.

Porovnajte si ceny iných dodávateľov energie

Porovnajte si ceny elektriny a prejdite k lacnejšiemu dodávateľovi hneď teraz online.

Ak máte dvojtarifnú prevádzku, zapínajte spotrebiče rozumne

Cena elektriny v nízkej tarife je výrazne nižšia ako v tarife vysokej. Využívajte preto spotrebiče s vysokou spotrebou elektriny v čase platnosti nízkej tarify. Jedná sa napríklad o žehlenie, pranie, varenie na elektrickom spotrebiči a podobne.

Nakupujte spotrebiče s čo najvyššou energetickou triedou

Staré spotrebiče spotrebujú aj niekoľkonásobne viac elektriny ako moderné spotrebiče. Takmer štvrtinu všetkej elektriny v byte spotrebuje chladnička. Dbajte preto na to, aby bola dostatočne zaplnená, neotvárajte ju na príliš dlhý čas a nastavte v nej teplotu na približne 5 °C v chladiacej časti a -18 °C v mraziacej časti. Pri kúpe nového domáceho spotrebiča sa orientujte podľa údajov uvedených na tzv. energetickom štítku. Na energetickom štítku sú uvedené údaje o spotrebe elektriny daného spotrebiča, jeho energetickej triede a v závislosti od druhu výrobku aj jeho ďalších parametrov, ako je napríklad spotreba vody, hladina hluku alebo tepelný výkon. Najúspornejšie sú spotrebiče s vysokou energetickou triedou (A+++). Najmenej úsporné sú spotrebiče triedy G.

Tip na porovnaniePorovnajte si ceny elektriny hneď teraz online!
Zmena dodávateľa elektriny Zákon o energetike

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

Bonusové karty Porovnanie bonusových kariet Slovnaft, OMV a Shell
Porovnali sme bonusové programy Slovnaft, OMV a Shell a zisťovali sme, ktorá čerpacia stanica vám za tankovanie ponúkne najviac výhod.

ČSOB Využite online služby a uzatvorte si jednoducho účet z pohodlia vášho domova
Vývoj technológií stále napreduje a s ním aj zjednodušenie služieb – vo všetkých oblastiach, aj finančných. To, čo nás v minulosti trvalo pol dňa a stovky krokov, dnes zvládneme z pohodlia domova. Jediné, čo potrebujeme je pripojenie na internet. Takto jednoducho si dokážete zriadiť aj účet v banke. Ako na to?

Zmena dodávateľa elektriny a plynu Zmenou dodávateľa energií môžete ušetriť
Každá domácnosť na Slovensku, ktorá odoberá elektrinu alebo plyn, má zo zákona právo zmeniť svojho dodávateľa. Prečo je niekedy dobré tento krok spraviť? Mesačne vám totiž môže ušetriť nemalé peniaze.

Ďalšie