Čo je stavebný úver

Stavebný úver je úver určený na financovanie bývania, ktorému predchádza uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení. Stavebný úver sa poskytuje maximálne vo výške tvoriacej rozdiel medzi cieľovou sumou a nasporenou sumou, pričom tento rozdiel by mal byť minimálne 10 % z cieľovej sumy. Na stavebný úver máte ako stavebný sporiteľ právny nárok vyplývajúci zo Zákona o stavebnom sporení, musíte ale splniť zmluvne dohodnuté podmienky:

Podmienky stavebného úveru

Stavebný úver môžete získať až po nasporení určitých prostriedkov na stavebnom sporení, pričom samotné stavebné sporenie musí trvať minimálne 2 roky, nasporená čiastka by nemala byť nižšia ako 40 % cieľovej sumy (% závisí od zmluvy a od podmienok konkrétnej stavebnej sporiteľne) a musíte dosiahnuť aj stanovenú hodnotu „hodnotiaceho čísla“, t.j. čísla vyjadrujúceho Váš výkon ako sporiteľa. Výhodou stavebného úveru je úroková sadzba porovnateľná s hypotekárnymi úvermi a zabezpečenie vkladov v stavebnom sporení prostredníctvom Zákona o ochrane vkladov. Stavebné úvery bývajú obvykle zabezpečené záložným právom k nehnuteľnosti. Nevylučuje sa však aj iná forma zabezpečenia.

Zmluva o stavebnom úvere musí obsahovať:

Výška stavebného úveru je rovná rozdielu medzi cieľovou sumou a Vašimi vkladmi, vrátane úrokov, štátnych prémií (ak sa poskytnú) a iných zdrojov.

Čo je stavebné sporenie Čo je medziúver

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2

Správy

ako naucit tinedzera sporit 3 tipy, ako naučiť vášho tínedžera nerozhadzovať peniaze
Mladým chýba motivácia sporiť. Vlastné bývanie a zábezpeka rodiny sú plány ďalekej budúcnosti. Poradíme vám 3 praktické tipy, ako navediete svoje dieťa k správnym finančným návykom.

Najlepší účet zadarmo Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Hypotéky Porovnanie hypoték - Koľko musíte zarábať na kúpu bytu v Bratislave?
tačí vám plat 900 € na 2-izbový byt v Bratislave? Pozrite si, koľko musíte zarábať na kúpu bytu v hlavnom meste + prehľad priemerných zárobkov.

Ďalšie