Čo je kapitalizácia úrokov

Pri vkladových a sporiacich produktoch banky najčastejšie využívajú zložené úročenie, pri ktorom sa neúročia len vložené prostriedky, ale aj úroky z predchádzajúcich období. Úrok z každého obdobia je následne reinvestovaný a zvyšuje tak základ pre úročenie v ďalšom období. V podstate dochádza k úročeniu úrokov - ku kapitalizácii úrokov.

Príklad kapitalizácie úrokov (zloženého úročenia)

vklad: 10 000 €, úroková miera 5 % p.a., viazanosť: 3 roky, pripisovanie úrokových výnosov: ročne

  • 1. rok: pripočítanie úrokového výnosu vo výške 5 % z 10 000,00 € a jeho zdanenie (19 %) = 10 405,00 €
  • 2. rok: pripočítanie úrokového výnosu vo výške 5 % z 10 405,00 € a jeho zdanenie (19 %) = 10 826,40 €
  • 3. rok: pripočítanie úrokového výnosu vo výške 5 % z 10 826,40 € a jeho zdanenie (19 %) = 11 264,90 €

Úrokový výnos po 3 rokoch: 1 264,90 €

Efekt plynúci z kapitalizácie úrokov môžete využiť pri rozhodovaní sa medzi dvomi produktmi s rovnakou úrokovou sadzbou, ale rozdielnou dobou viazanosti. Ak si vyberiete vklad s nižšou dobou viazanosti, úrokový výnos bude ku vkladu pripočítaný skôr a v ďalšom období už bude úročený aj on. Pri vyšších vkladoch sa oplatí porovnávať aj produkty s rozdielnymi úrokovými sadzbami a rozdielnymi dobami viazanosťami.

Porovnanie sporiacich produktovHľadáte najvýhodnejší sporiaci produkt? Využite porovnanie sporiacich produktov na TotalMoney.sk

Pokiaľ si pri sporiacom produkte môžete vybrať, ako často majú byť úrokové výnosy pripisované ku vkladu, a ak zároveň táto voľba neovplyvňuje výšku úrokovej sadzby, výhodnejšie je úroky pripisovať v čo najkratších intervaloch. Ako príklad uvedieme sporiaci účet s úrokovou sadzbou 1,5 % s možnosťou pripisovať úrokové výnosy štvrťročne, polročne alebo ročne. Voľba štvrťročného intervalu Vám zabezpečí, že už po prvých 3 mesiacoch bude úročený nielen základný vklad, ale aj úroky za prvé tri mesiace.

Niektoré banky Vám ako výhodu k sporiacemu produktu ponúknu pravidelné pripisovanie výnosových úrokov priamo na Váš bežný účet. Pokiaľ si zvolíte túto možnosť, strácate výhody zloženého úročenia.

Porovnanie úrokových výnosov pripísaných na bežný účet a úrokových výnosov pripísaných ku vkladu

vklad: 10 000 € , úroková miera: 5 % p.a., viazanosť: 3 roky, pripisovanie úrokových výnosov: ročne

  • Úrokové výnosy pri pripisovaní na bežný účet: 1 215,00 € (po zdanení)
  • Úrokové výnosy pri zloženom úročení: 1 264,90 € (po zdanení)

Rozdiel vo výške takmer 50 € je výsledkom úročenia úrokových výnosov, ktoré ostávajú súčasťou vkladu.

Určite ste sa už stretli so sporiacimi produktami s lákavými úrokovými mierami, napríklad vo výške 15 % za tri roky. Ak pri takomto produkte nie je uvedená ročná úroková miera (v tomto prípade vo výške 5 %), produkt bude úročený jednoduchým úročením, teda bez úročenia úrokov. Odhliadnuc od toho ako výhodne táto ponuka pôsobí, z vyššie spomínaného už viete, že vyšší výnos dosiahnete pri uložení peňazí na vklad so zloženým úročením a ročnou úrokovou mierou 5 %.

Porovnajte si aktuálne úroky v bankách a úrokové výnosy pre:

Ako sú vklady chránené

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2

Správy

ako naucit tinedzera sporit 3 tipy, ako naučiť vášho tínedžera nerozhadzovať peniaze
Mladým chýba motivácia sporiť. Vlastné bývanie a zábezpeka rodiny sú plány ďalekej budúcnosti. Poradíme vám 3 praktické tipy, ako navediete svoje dieťa k správnym finančným návykom.

Najlepší účet zadarmo Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Bonusové karty Porovnanie bonusových kariet Slovnaft, OMV a Shell
Porovnali sme bonusové programy Slovnaft, OMV a Shell a zisťovali sme, ktorá čerpacia stanica vám za tankovanie ponúkne najviac výhod.

Ďalšie