Úročenie kreditných kariet

Úrok je cena, ktorú platíte za to, že Vám banka požičiava peniaze. Niektorí vydavatelia kreditných kariet uvádzajú úroky na kreditkách v mesačnom vyjadrení. Ročné úrokové sadzby sa najčastejšie pohybujú v rozpätí 17 až 23 %

Pri kreditných kartách sa stretnete so:

Štandardná úroková sadzba

Štandardná úroková sadzba sa využíva pre úročenie dlžného zostatku na kreditnej karte. Dlžný zostatok je tvorený sumou vyčerpaných prostriedkov z karty, úrokov a poplatkov. Časť dlžného zostatku tvorená transakciami, ktoré spadajú do bezúročného obdobia, sa neúročí. Pokiaľ bezúročné obdobie nevyužijete, táto časť dlžného zostatku sa spätne zúročí.

Všetky spôsoby čerpania (platby kartou na POS termináloch alebo na internete, výbery hotovosti z bankomatov, bezhotovostné prevody z karty) sú väčšinou úročené rovnakou úrokovou sadzbou.

Pri niektorých kreditných kartách sa môžete stretnúť s tzv. úvodnou úrokovou sadzbou, komunikovanou ako 0% úrok na určité obdobie od vydania karty (prvé tri mesiace, prvých šesť mesiacov). 0% úrok sa väčšinou vzťahuje len na istý typ transakcií, často len na platby kartou u obchodníkov alebo len na jednu konkrétnu transakciu.

Niekedy sa vydavateľ karty rozhodne zvýhodniť určitý typ transakcií inou úrokovou sadzbou. V takom prípade má kreditná karta dve štandardné úrokové sadzby. V praxi sa touto formou najčastejšie „zvýhodňujú“ platby kartou na POS termináloch oproti hotovostným výberom z bankomatov, alebo sa takto zvýhodňujú platby kartou v uzavretej skupine obchodníkov oproti ostatným platbám kartou.

Sankčná úroková sadzba

Sankčnou úrokovou sadzbou sa začína úročiť dlžný zostatok vtedy, keď neuhradíte včas aspoň povinnú minimálnu splátku. V Zmysle Zákona č. 87/1995 Z. z. je výška úrokov z omeškania o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu. Sankčné úročenie pri omeškaní je vždy vyššie ako štandardná úroková sadzba.

Podľa čoho si vybrať kreditku Ako splácať kreditnú kartu

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

lacne nakupy Koniec lacných nákupov z Číny
Európska únia pripravuje zavedenie dovozných ciel na lacný tovar z Číny, čo významne ovplyvní ceny na čínskych e-shopoch ako Temu, Aliexpress a Shein.

vub banka Taliansko má po prvýkrát najlepšiu banku v západnej Európe
Intesa Sanpaolo bola ocenená ako Banka roka v západnej Európe a Banka roka v Taliansku od prestížneho magazínu The Banker.

Najlepší účet zadarmo Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Ďalšie