Podľa čoho si vybrať

Prvý krok je rozhodnúť sa, či si chcete zriadiť bežný účet alebo balík služieb.

  • Pri základných bežných účtoch, až na pár výnimiek, bude v cene len vedenie bežného účtu. Všetky ostatné služby, napríklad platobnú kartu a internet banking, si budete musieť zaplatiť osobitne.
  • Pri balíkoch služieb sú už v cene balíka zahrnuté aj ďalšie doplnkové produkty a služby. Za všetky budete platiť, nie všetky však budete aj využívať.

Pri výbere bežného účtu alebo balíka služieb je dobré zvážiť tieto faktory:

Poplatok za vedenie účtu / za balík

Tento poplatok si banka stiahne pravidelne raz mesačne. Pri bežných účtoch je v cene väčšinou len vedenie účtu. V balíkoch služieb je zvyčajne aj platobná karta, vybrané služby elektronického bankovníctva a pravidelné zasielanie výpisov. Čím je poplatok za balík vyšší, tým viac služieb si kupujete. Za vyšší mesačný poplatok môžete získať viac výhod: bezplatné výbery z niektorých bankomatov (zväčša bankomatov tej banky, v ktorej je bežný účet vedený), odpustenie niekoľkých účtovných položiek, vydanie ďalšej platobnej karty zadarmo, bezplatné vklady a výbery na pobočkách banky a pod.

Účtovné položky (t.j. poplatky za pohyby na účte)

Napriek tomu, že tieto poplatky sú rádovo v jednotkách až desiatkach centov, môžu tvoriť významnú časť toho, čo za bežný účet alebo balík služieb mesačne zaplatíte. Ak sú účtovnými položkami spoplatňované výbery z účtu (inkasá, trvalé príkazy, platby kartou, výbery hotovosti z bankomatov a pod.), dochádza popri poplatkoch za jednotlivé výberové transakcie aj k účtovaniu osobitných poplatkov za každý pohyb na účte. Prakticky to znamená, že nezaplatíte len za výber z bankomatu, ale banka vám zaúčtuje aj účtovnú položku. Obdobne môžu účtovné položky súvisieť s vkladmi na účet. Niektoré banky účtovné položky neuplatňujú. Ak ich banky uplatňujú, tak pri bežných účtoch budú pravidlom, pri balíkoch služieb ich môžete mať čiastočne alebo úplne v cene balíka.

Úročenie

V súčasnosti síce úrokové sadzby na bežných účtoch nepatria k tým najatraktívnejším, v rámci jednotlivých ponúk však môžu byť odlišné. Niektoré banky ponúkajú tzv. „progresívne úročenie“ v závislosti od výšky prostriedkov na bežnom účte. To znamená, že čím viac peňazí na účte máte, tým lepší úrok dostanete.

Prístupy k bežnému účtu

Vyberajte si aj podľa toho, ako chcete k prostriedkom na bežnom účte pristupovať. Niekto uprednostňuje návštevy pobočky, inému stačí internet banking alebo prístup cez telefón či mobil. Ak budete chcieť častejšie z účtu vyberať hotovosť, určite si zistite dostupnosť a pokrytie bankomatov danej banky vo Vašom okolí. Podľa typu balíka môžu byť (ale nemusia) výbery z bankomatov Vašej banky zadarmo, vždy však budú lacnejšie ako výbery z bankomatov cudzej banky.

Povolené prečerpanie (niekedy nazývané aj povolený debet alebo kontrokorentný úver) – pokiaľ máte o túto službu záujem, určite si porovnajte úročenie prečerpaných prostriedkov na bežnom účte, ako aj podmienky úročenia. Niektoré banky Vám začnú prečerpané prostriedky úročiť až po určitej dobe. Pokiaľ na účet dostávate výplatu a hodnotu povoleného prečerpania máte nižšiu alebo približne rovnakú ako je výška výplaty, tak zostatok na účte sa jedenkrát mesačne dostáva k nule alebo do plusu. V takomto prípade sú úroky z prečerpania nižšie, prípadne žiadne.

Vernostný program

Niektoré banky Vám znížia alebo úplne vrátia poplatok za vedenie účtu, ak splníte stanovené podmienky, napríklad:

  • ak zrealizujete určitý počet výberových transakcií za mesiac,
  • ak využívate viacero produktov banky naraz,
  • ak dosiahnete stanovenú hodnotu priemerného zostatku na sporiacich produktoch banky.
Čo je balík služieb Ako si zriadiť bežný účet alebo balík služieb

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

sporenie Úspory Slovákov sa zvýšili, inflácia však ohrozuje ich hodnotu
V januári 2024 mali Slováci na bežných a termínovaných účtoch 34,3 miliardy eur.

lacne nakupy Koniec lacných nákupov z Číny
Európska únia pripravuje zavedenie dovozných ciel na lacný tovar z Číny, čo významne ovplyvní ceny na čínskych e-shopoch ako Temu, Aliexpress a Shein.

banka roka 2022 Rozdali sme ocenenia za najlepšie bankové produkty roka 2022
Rozdali sme ocenenia Banka roka v kategórií Najlepšia pôžička, Najlepší bankový bankový účet, Najlepší termínovaný vklad, Najlepšia hypotéka a Stabilná banka roka.

Ďalšie