Podľa čoho si vybrať kreditku

Napriek tomu, že kreditná karta je úverový produkt, jej správne používanie Vám môže ušetriť nemalé peniaze na úrokoch a poplatkoch, dokonca ňou môžete nakupovať lacnejšie. Stačí len nájsť tu správnu.

Ako budete kartu využívať?

Predtým, ako začnete jednotlivé kreditné karty porovnávať, premyslite si, ako a na čo budete kartu využívať.

  • Ak plánujete kartou platiť za Vaše každodenné nákupy a všetky minuté peniaze raz mesačne vrátiť späť na kartu, vyberte si kartu s vyšším bezúročným obdobím a nízkymi poplatkami. Pokiaľ budete pravidelne využívať bezúročné obdobie, úroky Vás zaujímať nemusia. Poplatky (mesačné alebo ročné) však za kartu zaplatíte vždy.

  • Ak plánujete kúpiť kartou niečo väčšie a tento nákup mesačne splácať, vyberte si kartu s čo najnižším úrokom. To platí aj všeobecne, ak neplánujete využívať bezúročné obdobie. Ak viete, že si z karty budete vyberať hotovosť z bankomatov, takisto voľte kartu s nižším úrokom. Na hotovostné výbery sa bezúročné obdobie nevzťahuje.

  • Ak chcete pri každej platbe kartou niečo ušetriť, vyberte si kartu s bonusovým alebo cash-back programom. Aj v tomto prípade je dôležité využívať bezúročné obdobie, inak to, čo pri nákupoch ušetríte, preplatíte na úrokoch alebo poplatkoch.

Koľko z karty miniete?

Keď už viete, na čo budete kreditnú kartu používať, porovnajte si kreditné karty aj podľa výšky úverových limitov, ktoré poskytujú. Pre každodenné výdavky Vám môže stačiť karta s nižším limitom. Pokiaľ veľa cestujete a chcete kartou platiť napríklad za letenky a výdavky v zahraničí, budete na karte potrebovať vyšší limit. Niektoré karty Vám umožnia bezplatný vstup do letiskových salónikov, iné majú v cene poplatku za kartu napríklad cestovné alebo úrazové poistenie.

Kreditné karty majú úverové limity od niekoľkých stoviek eur až do niekoľkých tisícok. Výšku limitu si volíte pri vybavovaní karty. Všeobecne platí, že štandardné kreditné karty majú nižšie limity ako prestížne karty (zlaté a platinové). Najnižšie úverové limity pri prestížnych kartách začínajú od niekoľkých tisícok eur.

Ak si vybavujete kreditnú kartu len za účelom získania finančnej rezervy, zvoľte si taký limit, ktorý bude dostatočný pre krytie Vašich budúcich potrieb alebo neplánovaných výdavkov.

Koľko môžete mesačne splácať?

Pri kreditných kartách je štandardne určená len minimálna mesačná splátka. Kedykoľvek teda môžete zaplatiť aj vyššiu splátku ako je minimálna. Pokiaľ viete, že peniaze využité z kreditnej karty budete splácať formou mesačných splátok, vyberte si kartu s prijateľnou výškou mesačnej splátky. Niektorí vydavatelia kreditných kariet stanovujú výšku splátky ako % z výšky úverového rámca (napríklad 1/30, v tomto prípade by ste pri úverovom limite 900 eur mali splátku 30 eur), iní ako % z vyčerpanej sumy (napríklad vo výške 5 % z vyčerpanej sumy).

Výhodou splátky odvodenej z výšky úverového limitu je to, že je každý mesiac rovnaká a pri jej splácaní si môžete nastaviť trvalý príkaz v banke. Nevýhodná môže byť pri vysokých úverových limitoch, kedy budete aj nákup v nižších hodnotách splácať vysokou splátkou.

Ak je splátka nastavená ako % z vyčerpanej sumy, bude každý mesiac iná. To môže byť nevýhodou, pokiaľ si banka nebude schopná minimálnu splátku z Vášho bežného účtu stiahnuť automaticky. Jej výhodou pre Vás môže byť, že sa počas splácania znižuje a nie je závislá od výšky úverového limitu na karte.

Koľko Vás bude karta stáť?

Medzi najdôležitejšie poplatky patrí poplatok za vydanie karty. Účtuje ho väčšina vydavateľov kreditných kariet – buď ako ročný alebo ako mesačný poplatok.

  • Ročný poplatok za vydanie karty sa pohybuje od 0 až do 150 eur na prestížnych kartách. Pri klasických bankových kreditných kartách sa pohybuje v rozmedzí od 0 až do 30 eur. V cene poplatku za vydanie karty môžu byť aj niektoré doplnkové služby – cestovné alebo úrazové poistenie, zasielanie výpisov z karty a pod. Ročný poplatok za kartu zaplatíte vždy bez ohľadu na to, či kartu používate alebo nie. Niektorí vydavatelia Vám ročný poplatok v prvom roku odpustia, iní majú ku karte vernostný program, pomocou ktorého si môžete poplatok znížiť na polovicu alebo úplne. Sú aj banky, ktoré Vám kartu vydajú a neúčtujú žiadne ročné poplatky.

  • Mesačný poplatok je účtovaný vtedy, keď máte z karty vyčerpané peniaze.

Pokiaľ plánujete kreditnú kartu využívať celý rok, na mesačných a ročných poplatkoch zaplatíte približne rovnako. Pokiaľ chcete kartu využívať len príležitostne alebo ju chcete mať len ako finančnú rezervu, výhodnejšia pre Vás bude karta s nízkym ročným poplatkom alebo s poplatkom účtovaným len v prípade čerpania z karty (mesačným poplatkom).

Typy kreditných kariet Čo je bezúročné obdobie

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

lacne nakupy Koniec lacných nákupov z Číny
Európska únia pripravuje zavedenie dovozných ciel na lacný tovar z Číny, čo významne ovplyvní ceny na čínskych e-shopoch ako Temu, Aliexpress a Shein.

vub banka Taliansko má po prvýkrát najlepšiu banku v západnej Európe
Intesa Sanpaolo bola ocenená ako Banka roka v západnej Európe a Banka roka v Taliansku od prestížneho magazínu The Banker.

Najlepší účet zadarmo Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Ďalšie