Čo je kreditná karta
Kreditná karta je druh platobnej karty, z ktorej čerpáte úver, ktorý neskôr splácate. Na rozdiel od debetnej karty nie je kreditná karta viazaná na existenciu bežného účtu v banke. Od klasického bankového úveru alebo pôžičky sa kreditná karta odlišuje revolvingovým typom úveru, bezúročným obdobím a rôznymi druhmi vernostných programov spojených s používaním karty.
Revolvingový bezúčelový úver
Revolvingový úver je automaticky obnovovaný úver, ktorý možno čerpať opakovane, vždy do výšky disponibilných prostriedkov na karte. Pri vydaní kreditnej karty Vám banka na karte nastaví úverový limit (niekedy tiež označovaný úverový rámec), do výšky ktorého si môžete peniaze požičiavať.
Pred prvým použitím karty máte k dispozícii celý limit. Vždy, keď kartou niečo zaplatíte, tak:
- časť limitu sa spotrebuje (vzniká dlžný zostatok),
- zvyšok ostane vo forme prostriedkov, ktoré ešte môžete využiť (disponibilný zostatok).
Ak na kartu peniaze vložíte, tak:
- znížite dlžný zostatok,
- zvýšite disponibilný zostatok.
S kreditnou kartu máte úver vždy k dispozícii bez toho, aby ste oň museli banku opakovane žiadať. Prostriedky z kreditnej karty môžete využiť na čokoľvek. Výbery hotovosti z bankomatov, platby u obchodníkov akceptujúcich platobné karty a platby na internete sú v dnešnej dobe už samozrejmosťou. Niektoré banky Vám na vyžiadanie prevedú peniaze z kreditnej karty na Váš bežný účet alebo na účet, ktorý im zadáte. Z karty tak môžete zaplatiť aj faktúru za plyn, telefón alebo elektrinu.
Bezúročné obdobie
Ďalším dôvodom, pre ktorý sa oplatí kreditnú kartu využívať, je bezúročné obdobie. Vzťahuje sa na všetky nákupy zaplatené kartou a je súčasťou takmer každej kreditnej karty. Jeho výška je obvykle od 40 do 55 dní. Vydavatelia kreditných kariet sa vzdávajú úrokov, ak celý dlžný zostatok na karte splatíte v plnej výške každý mesiac. Využiť bezúročné obdobie teda znamená vrátiť na kartu do určeného termínu všetko, čo ste v predchádzajúcom mesiaci minuli, vrátane napr. zaúčtovaných poplatkov. Bezúročné obdobie sa nevzťahuje na hotovostné výbery z bankomatov, ktoré sú úročené odo dňa ich zaúčtovania na kartovom účte.
Vernostné programy
Súčasťou kreditných kariet bývajú aj rôzne formy odmeňovania spojené s požívaním karty. Bankové vernostné programy sú skôr zamerané na odpúšťanie poplatkov. Kreditné karty vydané v spolupráci banky a partnera z komerčnej sféry (tzv. co-brandované kreditné karty) majú širšiu variabilitu vernostných programov. Najčastejšími typmi sú:
- Programy založené na zbieraní bodov, ktoré získate za každý nákup zaplatený kartou. Body sú neskôr vymeniteľné napr. za poukážku v určitej hodnote alebo ich môžete využiť ako zľavu pri ďalšom nákupe.
- Cash-back programy, pri ktorých Vám banka časť nákupu zaplateného kreditnou kartou (spravidla vo výške od 0,5 % do 3 %) vráti späť na kartu. Vrátenie časti peňazí späť na kartu je realizované buď jedenkrát mesačne, alebo po dosiahnutí určitej výšky nazbieraných prostriedkov.
- Programy založené na vylepšovaní parametrov kreditnej karty, pričom odmena je podmienená minimálnym počtom alebo minimálnou sumou transakcií realizovaných kartou za určité obdobie. Ak splníte bankou stanoveného podmienky, banka Vám zníži ročný poplatok za kartu na polovicu alebo Vám ho úplne odpustí, získate výhodnejšiu úrokovú sadzbu a pod.
Potrebujete pomôcť?
0948 090 040
+421 948 090 051
Bežný hovor do siete O2
Pomôcky
Správy
Koniec lacných nákupov z Číny
Európska únia pripravuje zavedenie dovozných ciel na lacný tovar z Číny, čo významne ovplyvní ceny na čínskych e-shopoch ako Temu, Aliexpress a Shein.
Taliansko má po prvýkrát najlepšiu banku v západnej Európe
Intesa Sanpaolo bola ocenená ako Banka roka v západnej Európe a Banka roka v Taliansku od prestížneho magazínu The Banker.
Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.