Ako si zriadiť bežný účet alebo balík služieb

Musíte osobne navštíviť pobočku banky. Bežné účty sú zriaďované v zmysle Obchodného zákonníka, zmluva musí byť v písomnej forme.

V zmluve si s Vami banka okrem iného dohodne:

Vo väčšine bánk Vám bude stačiť občiansky preukaz a vek 18 rokov. Niektoré banky zriaďujú samostatné bežné účty aj mladším osobám - napr. študentom už od veku 15 rokov.

Banky môžu pri zriaďovaní účtu vyžadovať minimálny vklad (najčastejšie medzi 5 až 10 €, niekedy môže byť vyšší alebo aj nulový). Minimálny vklad je zväčša rovnaký s povinným minimálnym zostatkom, teda sumou, ktorú musíte mať na účte vždy. Napríklad ak si zriadite účet s minimálnym vkladom i zostatkom 10 € a pri otvorení naň vložíte 100 €, Váš celkový zostatok na účte bude 100 €, ale disponibilný zostatok (teda to, čo z účtu môžete reálne vyčerpať) bude 90 €.

Súčasťou zmluvy je aj Váš podpisový vzor, ktorý zostáva uložený v banke. Keď budete neskôr osobne v pobočke banky zadávať písomné príkazy (napr. prevody z účtu, výbery hotovosti), bude pracovník banky Váš podpis na príkaze porovnávať s podpisovým vzorom. Pokiaľ chcete, aby mohli s peniazmi na účte disponovať aj ďalšie osoby, banky budú vyžadovať aj ich podpisové vzory.

Ak si teda všetko zhrnieme, pre zriadenie bežného účtu (alebo balíka služieb) budete potrebovať:

Podľa čoho si vybrať Ako zmeniť banku a bežný účet

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2

Správy

účet zadarmo s odmenou Otvorte si účet a získajte odmenu 10 EUR
365.bank spustila kampaň, vďaka ktorej môžete vy aj váš známy získať za otvorenie účtu odmenu 10 EUR.

VUB Banka VÚB Banka predstavila 3 nové produkty – osobný účet pre deti a sporiaci účet pre mladých a seniorov
Začiatkom júna predstavila VÚB Banka osobný účet pre deti do 15 rokov a sporiaci účet Junior a Senior.

Najlepší účet zadarmo Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Ďalšie