Ako postupovať pri problémoch so splácaním

Ak sa v priebehu splácania úveru dostanete do problémov s úhradou splátok kvôli zmenám vo svojej finančnej situácii alebo z iného dôvodu, existuje jediné riešenie: Čím skôr kontaktuje banku alebo spoločnosť, ktorá Vám peniaze požičala.

Snahou každého veriteľa je dostať svoje peniaze späť. Forma, akou to urobí, však závisí aj od Vás. Určite sa nespoliehajte na to, že si veriteľ omeškané splátky nevšimne. V bankách i v nebankových spoločnostiach sa pravidelne vyhodnocujú počty neplatičov a ich dlžné sumy. Neplatiči sú zaraďovaní do rôznych kategórií a stavov, ktorým sa prispôsobuje aj komunikácia veriteľa s nimi. V istom momente veriteľ vyhodnotí pohľadávku za nedostupnú a prikročí k jej vymáhaniu súdnou cestou, exekúciou, odpredajom alebo iným spôsobom, ktorý si zabezpečil vo svojich obchodných podmienkach a v úverovej zmluve.

Urobte všetko preto, aby ste sa do tohto štádia nikdy nedostali. Veritelia prispievajú informáciami o svojich klientoch do úverových registrov, v ktorých si Vás bude preverovať iný veriteľ, ak u neho požiadate o úver alebo pôžičku. Jeden negatívny záznam môže znamenať zamietnutie Vašej žiadosti o akýkoľvek úverový produkt na veľmi dlhý čas. Ak však budete problém riešiť aktívne, v spolupráci s veriteľom môžete nájsť spôsob, ako sa zo zlej situácie dostať.

Odložte splátky istiny, splácajte len úroky

Jednou z foriem pomoci v čase zlej finančnej situácie je, ak Vám veriteľ umožní na istý čas odložiť splátky istiny úveru, pričom splácať budete len úroky. Dĺžka tohto času závisí od interných pravidiel a postupov veriteľa. Môže to byť na 3 mesiace, 6 mesiacov alebo aj na rok. Splácanie iba úrokov môže výrazne znížiť Vašu mesačnú splátku. Zároveň získate priestor pre vyriešenie svojej situácie. Musíte si však uvedomiť, že veriteľ urobil ústupok, za ktorý očakáva pravidelné splácanie úrokov. Pokiaľ nedokážete ani to, bude to pre neho jasný signál, že sa pohľadávka stala nedostupnou. Druhú šancu už nedostanete.

Znížte svoju splátku zvýšením doby splatnosti úveru

Väčšina úverových produktov má dobu splatnosti nastavenú v určitých intervaloch (napríklad od 1 do 7 rokov). Čím je doba splatnosti dlhšia, tým je Vaša splátka nižšia. Pokiaľ práve nevyužívate maximálnu dobu splatnosti, požiadajte o jej predĺženie, čím sa zníži mesačná splátka úveru. Úver sa bude splácať dlhšie obdobie a zaplatíte za neho nakoniec viac, v tomto prípade je ale dôležité, že mesačná splátka úveru bude nižšia.

Konsolidujte ešte predtým, ako dôjde k najhoršiemu

Ak máte viacero úverových produktov, skonsolidujte ich do jedného. Konsolidácia v tomto prípade znamená vyplatenie viacerých úverov jedným úverom s nižšou úrokovou sadzbou a v rámci možností s vyššou dobou splatnosti. Na konsolidáciu môžete využiť akýkoľvek bezúčelový úver, pričom pravidlo je jednoduché – splatíte ním všetky menej výhodné úvery. Nevýhodou konsolidácie je, že je skôr preventívnym opatrením, ktoré je dobré vykonať ešte predtým, než nastane problém so splácaním.

Zmluva o spotrebiteľskom úvere

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

banka roka 2022 Rozdali sme ocenenia za najlepšie bankové produkty roka 2022
Rozdali sme ocenenia Banka roka v kategórií Najlepšia pôžička, Najlepší bankový bankový účet, Najlepší termínovaný vklad, Najlepšia hypotéka a Stabilná banka roka.

vub banka Taliansko má po prvýkrát najlepšiu banku v západnej Európe
Intesa Sanpaolo bola ocenená ako Banka roka v západnej Európe a Banka roka v Taliansku od prestížneho magazínu The Banker.

pozicka Pôžička, ktorá vám vráti späť peniaze z jednej splátky
Požičať si môžete až do 25 000 eur.

Ďalšie