Test na potravinovú intoleranciu – Preplatí vám ho zdravotná poisťovňa?

Potravinová intolerancia predstavuje prehnanú reakciu imunitného systému na určitý komponent potraviny. Náš imunitný systém vyhodnotí potravinový antigén ako nepriateľský a spustí voči nemu alergickú reakciu. Alergická reakcia na potravinu je obrannou odpoveďou, ktorou sa náš imunitný systém snaží predísť poškodeniu organizmu.

test potravinovej intolerancie

Existujú 3 základné typy alergie na potraviny:

Akútna asymptomatická potravinová alergia I. typu

Potravinová alergia I- typu je najčastejšou formou potravinovej alergie. Vyznačuje sa okamžitým nástupom alergie po požití potraviny. Do minúty sa objaví svrbenie pokožky, drobné vyrážky, opuch sliznice a pokles krvného tlaku. Tento typ alergickej reakcie vedie k produkcií protilátky IgE, ktorá vedie k uvoľneniu veľkého množstva histamínu.

Asymptomatická potravinová alergia II. typu

Ako už napovedá názov, jedná sa o bezpríznakovú a pre pacienta neškodnú alergickú reakciu na potravinu. Pacienti s týmto typom alergie nemajú žiadne príznaky a alergiu na konkrétnu potravinu odhalí iba test na potravinovú intoleranciu.

Oneskorená potravinová alergia III. typu

Tento typ alergie je najnáročnejšie odhaliť z dôvodu oneskorených príznakov. Tie môžu prísť aj 3 dni po požití problematickej potraviny. Pacientom, ktorí majú pretrvávajúce problémy, ktorých príčinu nevedia odhaliť, odporúčame absolvovať test potravinovej intolerancie.

Prečo vzniká potravinová intolerancia?

Potravinová intolerancia môže byť zdedená geneticky, avšak môžeme si ju privodiť aj sami našim životným štýlom. Toto sú najčastejšie faktory, ktoré sú spúšťačom alergie na potraviny:

  • Zmena stravovacích návykov – uprednostňovanie fast-foodu pred domácou stravou
  • Zmena zloženia potravín – vysoký obsah lepku
  • Konzumácia nekvalitných spracovaných potravín
  • Zvýšenia spotreba liekov
  • Zvýšená priepustnosť čriev – tzv. „deravé črevo“

 

Najčastejšie príznaky potravinovej intolerancie
Nevoľnosť a bolesti brucha
Plynatosť
Hnačka
Vracanie
Ekzém
Svrbenie kože
Kašeľ
Opuch nosovej sliznice
Svrbenie a opuch pier, ústnej dutiny a hrdla

 

Koľko stojí test potravinovej intolerancie?

Test potravinovej intolerancie nie je lacná záležitosť. Treba však myslieť na to, že vás absolvovanie testu môže zbaviť dlhoročných problémov. Cena v súkromných laboratóriách závisí od toho, aký typ testu si vyberiete. Môžete absolvovať test potravinovej intolerancie na konkrétnu potravinu, napríklad na mlieko. Cena takého testu je približne 50 eur.

Test potravinovej intolerancie na základné druhy potravín sa pohybuje v cene od 150 eur – 200 eur. Komplexný test na viac ako 220 druhov potravín začína na cene 300 eur.

Ako prebieha test v laboratóriu

Test sa vykoná odberom krvi, najčastejšie zo špičky prsta. Krv sa následne pošle do laboratória na preskúmanie a výsledky budú známe približne do 10 dní.

test na potravinovú intoleranciu

Domáci test potravinovej intolerancie

Test potravinovej intolerancie môžete absolvovať aj v pohodlí domova. V lekárňach sú voľne dostupné profesionálne testy na potravinovú intoleranciu. Tieto testy sú jednorazové, to znamená, že pokiaľ chcete otestovať viac členov domácnosti, potrebujete nakúpiť väčšie množstvo testov.

Cena domáceho testu sa pohybuje od 50 eur až do 120 eur. Tieto testy ponúkajú samodiagnostiku alergie na základné druhy potravín (približne 120 druhov). Na trhu sú však dostupné aj potravinové testy v cene od 400 eur, ktoré pokrývajú viac ako 200 druhov potravín.

Domáci test na potravinovú intoleranciu, ktorý sa vykonáva z krvi, je potrebné zaslať do laboratória. Inštrukcie na zaslanie budú pribalené spolu s testom. Výsledok testu obdržíte do 10 – 14 dní.

Preplatí vám zdravotná poisťovňa test potravinovej intolerancie?

Test potravinovej intolerancie nie je hradený zo zdravotného poistenia. Benefit nad rámec zákona poskytuje iba zdravotná poisťovňa Union. Poistenci si môžu vybrať test potravinovej intolerancie, ktorý im vyhovuje a Union naň poskytne príspevok 70 eur.

Test potravinovej intolerancie – Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera

Aktuálne ani jedna z týchto poisťovní neponúka poistencom preplatenie testu na potravinovú intoleranciu, ani neposkytuje finančný príspevok na absolvovanie testu.

Získajte peniaze späť za dietetické potraviny

Všetky tri poisťovne ponúkajú určitú formu vrátanie peňazí za lieky na predpis. Medzi lieky na predpis spadajú aj dietetické potraviny, ktoré vám predpíše lekár.

Union zdravotná poisťovňa vráti rodičom 100% doplatku za dietetické potraviny pre deti.

Dôvera zdravotná poisťovňa vráti aj rodičom aj deťom doplatky za dietetické potraviny až do výšky 300 eur na osobu.

VšZP vráti poistencom 200 eur na člena. Podmienkou však je vytvorenie skupiny s ďalšími 3 osobami, ktoré budú poistené vo VšZP.

Potraviny, ktoré najčastejšie spôsobujú alergie

Deti
Mlieko
Vaječný bielok
Pšenica
Arašidy
Orechy
Sója

 

Dospelí
Arašidy
Orechy
Syry
Jablko
Zeler
Ryby
Morské plody

 

Liečba potravinovej intolerancie

Alergiu na potraviny nie je možné liečiť, môžeme však zmierniť jej príznaky. Základom liečby je prevencia a teda vyhýbanie sa potravinám, ktoré sú spúšťačom alergickej reakcie. Na zmiernenie príznakov je možné nasadiť antihistaminiká alebo kortikoidy.

 

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

očkovacia prémia Štát spúšťa očkovaciu prémiu
Oficiálne spustenie očkovacej prémie je naplánované na 1.augusta. Od tohto dátumu bude možné žiadať aj o sprostredkovateľský bonus.

zmena zdravotnej poistovne Zdravotnú poisťovňu môžete zmeniť aj cez internet
Zmena zdravotnej poisťovne je zadarmo, čas však máte iba do konca septembra.

union prispevok na strojcek NOVINKA: Union poskytne deťom 100 € na strojček
Finančný príspevok 100 EUR na zubára môžu využiť aj dospelí.

Ďalšie