CRP Test – Preplatí vám ho zdravotná poisťovňa?

Čo je CRP test?

CRP test slúži na rozlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie. Inými slovami, CRP test slúži na rýchle zistenie, či je na liečbu potrebné nasadiť antibiotiká.

CRP je skratka označujúca C-reaktívny proteín, ktorý sa tvorí, keď je v tele zápal. C-reaktívny proteín sa nachádza v krvi. Čím vyššie hodnoty CRP test vykazuje, tým silnejší je zápal v tele. C-reaktívny proteín sa tvorí v pečeni a telo vykazuje jeho koncentráciu aj keď sme zdraví. Vtedy sú však jeho hodnoty nízke, približne 1,0 – 8,0 mg/l. Hodnota CRP výrazne stúpa pri bakteriálnom zápalovom procese v tele, pri poškodení tkanív, po operácií alebo pri popáleninách. Merateľné hodnoty môžu byť zaznamenané do 6 hodín od vypuknutia problému. Svoje maximum dosahuje CRP v priebehu 24 až 48 hodín.

crp test

Skreslenie výsledkov CRP vyšetrenia

Nasledujúce faktory môžu spôsobiť skreslenie výsledkov CRP testu:

  • chronické zápaly v tele
  • hormonálna antikoncepcia
  • vnútromaternicové teliesko
  • hormonálny deficit
  • podvýživa
  • užívanie antireumatík

Ako prebieha CRP test

CRP vyšetrenie sa vykoná odberom kvapky krvi zo špičky prsta. V prípade bábätiek sa odber vykoná odobratím krvi z chodidla. Do 3 minút sa zobratia hodnoty CRP, na základe ktorých lekár zistí, či je potrebné nasadiť na liečbu antibiotiká. Tento rýchly test je pre lekára cenným nástrojom pri rozhodovaní sa, či je nutné okamžité nasadenie antibakteriálnej terapie, alebo je možné sledovanie vývoja choroby.

Výhody CRP testu
Rýchlosť
Bezbolestnosť
Vysoká presnosť
Včasná diagnostika bakteriálnej infekcie
Vhodný pre bábätká, deti aj dospelých
Hradený zo zdravotného poistenia
Možnosť vykonať test aj doma
Predchádza zbytočnému užívaniu antibiotík

 

Je CRP test bolestivý?

Vpich do špičky prsta je rýchly a takmer bezbolestný. CRP vyšetrenie absolvujú bez menších ťažkostí aj malé deti.

Kedy je vhodné absolvovať CRP test?

CRP vyšetrenie sa najčastejšie vykonáva pri ochorení horných dýchacích ciest. Na určenie liečby je potrebné vedieť, či zdravotný problém spôsobujú vírusy alebo baktérie. Práve tu mnoho domácností pochybí, keď na vírus automaticky nasadí antibiotiká.

Pre CRP vyšetrenie sa môže rozhodnúť aj lekár v prípade, že má podozrenie na priebeh zápalového procesu v tele. Vďaka CRP testu lekár do 3 minút odhalí aj zápal, ktorý by počas bežného vyšetrenia nezistil.

CRP test je vhodné absolvovať aj po ukončení liečby, aby ste vedeli, či antibiotiká zabrali a hodnoty C-reaktívneho proteínu v krvi sú opäť nízke.

Kde môžete absolvovať CRP test?

CRP test vykoná všeobecný lekár priamo vo svojej ambulancií. V prípade, že ste sa rozhodli pre domáci CRP test, môžete si ho vykonať v pohodlí domova.

Ktorá zdravotná poisťovňa vám preplatí CRP test?

CRP test je hradený z verejného zdravotného poistenia deťom do 18 rokov. Vyšetrenie z kvapky krvi ako benefit pre dospelých nad rámec zákona ponúkajú aj všetky tri poisťovne. Aj dospelí aj deti tak môžu absolvovať CRP test bezplatne u svojho všeobecného lekára.

Domáci CRP test

Lekárne a niektorí súkromní predajcovia ponúkajú aj domáci CRP test. Tieto testy slúžia na samodiagnostiku a sú vhodné aj pre deti. Ich presnosť je 95%. Cena domáceho CRP testu sa pohybuje približne okolo 10 eur za kus.

Ak vám domáci CRP test zobrazil zvýšené hodnoty CRP, opakujte test po 12 hodinách. V prípade, že bude test naďalej zobrazovať vysoké hodnoty CRP, kontaktuje svojho všeobecného lekára.

domáci CRP test

CRP test a koronavírus

Aj keď je covid-19 spôsobený vírusom, v prvom štádiu poškodenia pľúc koronavírusom doktori namerali zvýšené hodnoty CRP v krvi. CRP test sa však v súčasnosti nevyužíva na určenie, či je pacient pozitívny na koronavírus.

Prečo je nadužívanie antibiotík rizikom?

Antibiotiká nepôsobia na ľudský organizmus iba v mieste zápalu, ale ničia aj prospešné baktérie, ktoré sídlia v črevách a zohrávajú dôležitú úlohu v procese trávenia a imunity. Širokospektrálne antibiotiká narúšajú prirodzenú bakteriálnu rovnováhu v tele. Po užívaní antibiotík má napríklad mnoho žien problém s gynekologickou kvasinkovou infekciou.

Najväčším problémom nadužívania antibiotík je vytvorenie rezistencie baktérií. Baktérie si vybudujú odolnosť voči antibiotikám a liečba závažných bakteriálnych infekcií je tak neúčinná.

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

očkovacia prémia Štát spúšťa očkovaciu prémiu
Oficiálne spustenie očkovacej prémie je naplánované na 1.augusta. Od tohto dátumu bude možné žiadať aj o sprostredkovateľský bonus.

zmena zdravotnej poistovne Zdravotnú poisťovňu môžete zmeniť aj cez internet
Zmena zdravotnej poisťovne je zadarmo, čas však máte iba do konca septembra.

union prispevok na strojcek NOVINKA: Union poskytne deťom 100 € na strojček
Finančný príspevok 100 EUR na zubára môžu využiť aj dospelí.

Ďalšie