Úrokové sadzby a fixácie
Úrok možno charakterizovať ako cenu za poskytnutie úveru. Výška úrokovej sadzby je najčastejšie vyjadrovaná v percentách za rok (skratka p.a., per annum). Hypotekárne úvery poskytované bankami sú úročené buď pevnou (fixnou) alebo pohyblivou (variabilnou) úrokovou sadzbou.
Fixná úroková sadzba
Fixná úroková sadzba je sadzba, ktorú banka garantuje po dobu zvolenej fixácie. Po uplynutí doby fixácie banka úrokovú sadzbu automaticky zaktualizuje a zafixuje na ďalšie obdobie. Fixácie úrokových sadzieb môžu byť stanovené na 1, 2, 3, 5, 7, 10, 15 a 20 rokov. Nie všetky banky ponúkajú všetky fixácie. Výhodou fixnej úrokovej sadzby je rovnaká výška anuitnej splátky počas zvolenej doby fixácie.
Dobu fixácie úrokovej sadzby si zvolíte sami ešte pred podpísaním úverovej zmluvy. Pokiaľ nedokážete odhadnúť vývoj úrokových sadzieb na trhu a zároveň chcete mať istotu nemenných splátok na dlhšie obdobie, môžete si zvoliť fixáciu na päť a viac rokov. Pokiaľ v budúcnosti očakávate znižovanie úrokových sadzieb, môžete využiť variabilnú úrokovú sadzbu alebo úrokovú sadzbu fixovanú na kratšie obdobie (1, 2, 3 roky).
Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim voľbu doby fixácie je aj plánovanie mimoriadnych splátok alebo predčasného splatenia celého úveru. Mimoriadne splátky vo výške niekoľkých percent z nesplatenej výšky úveru (obvykle 20 %) alebo predčasné splatenie celého úveru možno zväčša realizovať bezplatne v období ukončenia lehoty fixácie, pokiaľ je tak dohodnuté v úverovej zmluve medzi bankou a klientom.
Variabilná úroková sadzba
Variabilná úroková sadzba je sadzba, ktorej výška nie je na žiadne časové obdobie garantovaná. Pozostáva zo základnej úrokovej sadzby a rizikovej prirážky. Variabilná úroková sadzba sa môže zmeniť kedykoľvek v priebehu splácania hypotéky. Jej zmena má priamy vplyv na výšku mesačnej splátky.
Potrebujete pomôcť?
0948 090 040
Bežný hovor do siete O2
Pomôcky
- Typy hypotekárnych úverov
- Účely použitia hypoték
- Výška hypotekárneho úveru
- Ako vybaviť hypotekárny úver
- Zabezpečenie hypotekárneho úveru
- Úrokové sadzby a fixácie
- Poplatky
- Poistenie pri hypotekárnych úveroch
- Mimoriadne splátky
- Predčasné splatenie
- Hypotekárne certifikáty
- Štátna bonifikácia pre mladých v roku 2017
Správy
Polovicu hypoték na Slovensku si zobrali nezadaní
Hľadajú zväčšia menšie bývanie s dôrazom na komfort.
Prehľad dokladov, ktoré potrebujete na vybavenie hypotéky
Doklady, ktoré musíte predložiť pri vybavovaní hypotéky, sa líšia v závislosti od toho, či si vybavujete klasickú hypotéku, americkú hypotéku alebo hypotéku na refinancovanie.
Nehnuteľnosti sú už drahšie ako pred krízou
Ceny nehnuteľností presiahli vrchol, ktorý dosahovali pred krízou v roku 2008. Národná banka Slovenska hovorí, že realitná bublina na Slovenskom trhu zatiaľ nehrozí.