Stavebné sporenie 2020

Najväčšie zmeny v stavebnom sporení nastali v roku 2019. Zmenila sa nielen výška štátnej prémie, ale aj podmienky jej získania. Rok 2020 žiadne dramatické zmeny v stavebnom sporení nepriniesol. Prinášame vám základné informácie o stavebnom sporení v roku 2020.

stavebne sporenie 2020

Čo je stavebné sporenie?

Na úvod si pripomeňme, pre koho je stavebné sporenie určené. Stavebné sporenie je sporenie podporované štátom, ktorého účel je financovanie potrieb bývania. Stavebné sporenie môžete využiť na kúpu, výstavbu, rekonštrukciu alebo opravu nehnuteľnosti. V prípade, že sa rozhodnete stavebné sporenie využiť inak, prichádzate o štátnu prémiu. Stavebné sporenie môžu poskytovať iba stavebné sporiteľne a jeho najväčšou prednosťou je štátna prémia.

Štátna prémia v roku 2020

Štátna prémia ostáva v roku 2020 nezmenená a predstavuje 2,5 % zo sumy ročných vkladov, maximálne však vo výške 70 eur. Pre získanie štátnej prémie v maximálnej výške je potrebné počas roka nasporiť 2 800 eur. Sporiteľ by tak mal na stavebné sporenie mesačne vložiť 233 eur.

Nepripravte sa o polovicu štátnej prémie

Zmluvy uzatvorené v druhej polovici kalendárneho roka môžu získať iba polovicu štátnej prémie, a teda 35 eur. Toto nariadenie platí pre všetky zmluvy uzatvorené od 1. januára 2019.

Podmienky získania štátnej prémie 2020

Hlavnou podmienkou pre získanie štátnej prémie je, že príjem sporiteľa nemôže prekročiť 1,3 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za rok 2019. V praxi to predstavuje príjem približne 1 500 eur mesačne.

Nárok na štátnu prémiu stratíte aj v prípade, že finančné prostriedky využijete na niečo iné ako na financovanie potrieb bývania. Nárok na štátnu prémiu zaniká aj čerpaním medziúveru.

 

Vklady na stavebnom sporení sú podľa Zákona o ochrane vkladov chránené do výšky 100-tisíc eur.

Čo je stavebný úver

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

Kryptomeny Záujem o investície do kryptomien dlhodobo rastie. Akým spôsobom je možné nielen Bitcoin kúpiť?
Kryptomena už niekoľko rokov nezaujíma iba technologických nadšencov či priekupníkov pohybujúcich sa v šedej ekonomike. V dnešnej dobe sa jedná o úplne legitímny finančný nástroj, ktorý preniká k širokej verejnosti a stáva sa veľmi obľúbenou investíciou.

štátna prémia 2020 Štátna prémia v roku 2020 ostáva 70 eur
Štátna prémia predstavuje 2,5 % zo sumy ročných vkladov. Na jej získanie je potrebný vklad 2 800 eur.

ako naucit tinedzera sporit 3 tipy, ako naučiť vášho tínedžera nerozhadzovať peniaze
Mladým chýba motivácia sporiť. Vlastné bývanie a zábezpeka rodiny sú plány ďalekej budúcnosti. Poradíme vám 3 praktické tipy, ako navediete svoje dieťa k správnym finančným návykom.

Ďalšie