Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácii OK

Bezškodový priebeh a jeho dokladovanie

Bezškodový priebeh predstavuje časové obdobie (väčšinou udávané v celých rokoch alebo v mesiacoch), počas ktorého držiteľ vozidla nespôsobil žiadnu dopravnú nehodu, škodu alebo inú poistnú udalosť motorovým vozidlom a zároveň počas tohto obdobia nedošlo k poistnému plneniu z jeho povinného zmluvného poistenia. Bezškodový priebeh je možné priznať len držiteľovi vozidla, t.j. osobe, ktorá je v technickom preukaze zapísaná ako držiteľ vozidla. Bezškodový priebeh nie je možné uznať vodičovi, ktorý síce viedol vozidlo bezškodovo istý čas (napríklad manželove vozidlo alebo vozidlo rodiča), ale nebol v dokladoch tohto vozidla zapísaný ako jeho držiteľ.

Na slovenskom poistnom trhu pôsobia momentálne viaceré poisťovne, ktoré odmeňujú klientov dodatočnou zľavou z poistného, ak títo klienti istý čas nespôsobili žiadnu nehodu, škodu alebo poistnú udalosť. Na získanie zľavy za bezškodový priebeh je v niektorých poisťovniach potrebné dobu bezškodovosti zdokladovať, v niektorých stačí len vyhlásiť, že daný čas škoda nebola spôsobená. Ak konkrétna poisťovňa doklady o bezškodovom priebehu vyžaduje, upozorníme Vás na to ešte pred uzatvorením poistenia. Vo vstupnom formulári k porovnaniu PZP Vám odporúčame označiť celú dobu bezškodovosti a zároveň si vybrať, či ju viete alebo neviete zdokladovať. Ak ju zdokladovať neviete, v porovnaní PZP budú zohľadnené len zľavy poisťovní, ktoré doklady o bezškodovosti nevyžadujú.

Ako dokladovať bezškodovosť

Doklad o bezškodovom priebehu je ideálne žiadať od poisťovne pri zániku poistenia. Keď do poisťovne doručíte výpoveď poistnej zmluvy, môžete priamo vo výpovedi požiadať aj o zaslanie potvrdenia o bezškodovom priebehu. Poisťovňa má 15 dní na jeho doručenie.

Poisťovňu je možné o potvrdenie požiadať aj dodatočne kedykoľvek neskôr. Ak napríklad držiteľ vozidla uvedie, že bol posledné 3 roky bez škody, ale nemá o tom doklady, mal by zájsť do poisťovní, v ktorých bol posledné 3 roky poistený a vyžiadať si doklady o bezškodovom priebehu počas daného obdobia. Tieto doklady následne doručí do novej poisťovne, ak to nová poisťovňa vyžaduje. Ak by sa doklady o bezškodovom priebehu nepodarilo vybaviť, je potrebné počítať so zvýšením poistného.

Tip na porovnanieZískajte najlepšie povinné zmluvné poistenie
Evidenčné číslo vozidla, evidencia vozidla

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2

Správy

ČSOB Využite online služby a uzatvorte si jednoducho účet z pohodlia vášho domova
Vývoj technológií stále napreduje a s ním aj zjednodušenie služieb – vo všetkých oblastiach, aj finančných. To, čo nás v minulosti trvalo pol dňa a stovky krokov, dnes zvládneme z pohodlia domova. Jediné, čo potrebujeme je pripojenie na internet. Takto jednoducho si dokážete zriadiť aj účet v banke. Ako na to?

Životné poistenie porovnanie Chcete platiť menej za životné poistenie? Porovnajte si ho online.
TotalMoney.sk spustilo prvé online porovnanie rizikových životných poistení.

Hypotéky, úvery a sporenie Aktuálne akcie bánk
Prehľad aktuálnych akcií pre hypotéky, úvery a sporenie.

Ďalšie