Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácii OK

Čo je povinné zmluvné poistenie

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (niekedy tiež označované skratkou PZP) je zákonné poistenie, pričom povinnosť uzatvoriť ho vyplýva zo zákona č. 381/2001. Povinné zmluvné poistenie slúži na krytie škôd, ktoré spôsobí poistený (majiteľ alebo držiteľ vozidla) iným účastníkom cestnej premávky alebo škôd spôsobených na cudzom majetku.

Ktoré vozidlá musia byť poistené?

PZP musí mať každé tuzemské motorové vozidlo. Pod motorovým vozidlom sa pritom rozumie akékoľvek nekoľajové vozidlo s vlastným pohonom alebo bez vlastného pohonu, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie alebo iný obdobný preukaz. Inými slovami, povinnosť uzatvoriť PZP sa vzťahuje na každé motorové vozidlo, ktoré je v zapísané v evidencií vozidiel a má priradené evidenčné číslo.

Poistenie sa uzatvára na osobné, dodávkové a nákladné automobily, motocykle, motorové trojkolky a štvorkolky, ťahače návesov, prípojné vozidlá (návesy, prípojné vozíky), pojazdné pracovné stroje, obytné automobily, sanitné automobily, traktory, autobusy, trolejbusy a podobne.

Kto uzatvára povinné zmluvné poistenie?

Povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie sa pri tuzemskom motorovom vozidle vzťahuje na držiteľa vozidla, ktorý je zapísaný v dokladoch od vozidla. Pokiaľ je v dokladoch zapísaná iná osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla, povinnosť uzavrieť PZP má táto osoba. Vo všetkých ostatných prípadoch má povinnosť uzavrieť poistenie vlastník motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľ. Osoba, ktorá je povinná uzavrieť PZP, to musí urobiť najneskôr v deň prvého použitia motorového vozidla.

Aká je platnosť povinného zmluvného poistenia?

PZP sa uzatvára na dobu neurčitú a platí odo dňa, ktorý si zvolíte v poistnej zmluve. Môže to byť ktorýkoľvek deň v roku. Povinné zmluvné poistenie má vždy platnosť jeden rok. Ak si napríklad za začiatok poistenia zvolíte 1. september, PZP bude platné do 31. augusta budúceho roka. Posledný deň platnosti poistenia sa nazýva výročný deň. Ak je poistenie uzavreté v priebehu roka, hovoríme o poistení na technický rok. Poistenie uzavreté na kalendárny rok platí vždy od 1. januára do 31. decembra.

Pokiaľ sa rozhodujete PZP zrušiť (vypovedať) a prejsť do inej poisťovne, musíte tak urobiť najneskôr 6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia (pred výročným dňom). Výpoveď musí byť pred týmto obdobím do poisťovne doručená.

Tip na porovnanieUzatvorte najlacnejšie PZP pre Vaše auto hneď teraz online!
Biela karta – Potvrdenie o poistení zodpovednosti

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2

Správy

ČSOB Využite online služby a uzatvorte si jednoducho účet z pohodlia vášho domova
Vývoj technológií stále napreduje a s ním aj zjednodušenie služieb – vo všetkých oblastiach, aj finančných. To, čo nás v minulosti trvalo pol dňa a stovky krokov, dnes zvládneme z pohodlia domova. Jediné, čo potrebujeme je pripojenie na internet. Takto jednoducho si dokážete zriadiť aj účet v banke. Ako na to?

Životné poistenie porovnanie Chcete platiť menej za životné poistenie? Porovnajte si ho online.
TotalMoney.sk spustilo prvé online porovnanie rizikových životných poistení.

Hypotéky, úvery a sporenie Aktuálne akcie bánk
Prehľad aktuálnych akcií pre hypotéky, úvery a sporenie.

Ďalšie