Čo je kapitalizácia úrokov

Pri vkladových a sporiacich produktoch banky najčastejšie využívajú zložené úročenie, pri ktorom sa neúročia len vložené prostriedky, ale aj úroky z predchádzajúcich období. Úrok z každého obdobia je následne reinvestovaný a zvyšuje tak základ pre úročenie v ďalšom období. V podstate dochádza k úročeniu úrokov - ku kapitalizácii úrokov.

Príklad kapitalizácie úrokov (zloženého úročenia)

vklad: 10 000 €, úroková miera 5 % p.a., viazanosť: 3 roky, pripisovanie úrokových výnosov: ročne

  • 1. rok: pripočítanie úrokového výnosu vo výške 5 % z 10 000,00 € a jeho zdanenie (19 %) = 10 405,00 €
  • 2. rok: pripočítanie úrokového výnosu vo výške 5 % z 10 405,00 € a jeho zdanenie (19 %) = 10 826,40 €
  • 3. rok: pripočítanie úrokového výnosu vo výške 5 % z 10 826,40 € a jeho zdanenie (19 %) = 11 264,90 €

Úrokový výnos po 3 rokoch: 1 264,90 €

Efekt plynúci z kapitalizácie úrokov môžete využiť pri rozhodovaní sa medzi dvomi produktmi s rovnakou úrokovou sadzbou, ale rozdielnou dobou viazanosti. Ak si vyberiete vklad s nižšou dobou viazanosti, úrokový výnos bude ku vkladu pripočítaný skôr a v ďalšom období už bude úročený aj on. Pri vyšších vkladoch sa oplatí porovnávať aj produkty s rozdielnymi úrokovými sadzbami a rozdielnymi dobami viazanosťami.

Porovnanie sporiacich produktovHľadáte najvýhodnejší sporiaci produkt? Využite %porov-odkaz;com_vklady;1;porovnanie sporiacich produktov% na TotalMoney.sk

Pokiaľ si pri sporiacom produkte môžete vybrať, ako často majú byť úrokové výnosy pripisované ku vkladu, a ak zároveň táto voľba neovplyvňuje výšku úrokovej sadzby, výhodnejšie je úroky pripisovať v čo najkratších intervaloch. Ako príklad uvedieme sporiaci účet s úrokovou sadzbou 1,5 % s možnosťou pripisovať úrokové výnosy štvrťročne, polročne alebo ročne. Voľba štvrťročného intervalu Vám zabezpečí, že už po prvých 3 mesiacoch bude úročený nielen základný vklad, ale aj úroky za prvé tri mesiace.

Niektoré banky Vám ako výhodu k sporiacemu produktu ponúknu pravidelné pripisovanie výnosových úrokov priamo na Váš bežný účet. Pokiaľ si zvolíte túto možnosť, strácate výhody zloženého úročenia.

Porovnanie úrokových výnosov pripísaných na bežný účet a úrokových výnosov pripísaných ku vkladu

vklad: 10 000 € , úroková miera: 5 % p.a., viazanosť: 3 roky, pripisovanie úrokových výnosov: ročne

  • Úrokové výnosy pri pripisovaní na bežný účet: 1 215,00 € (po zdanení)
  • Úrokové výnosy pri zloženom úročení: 1 264,90 € (po zdanení)

Rozdiel vo výške takmer 50 € je výsledkom úročenia úrokových výnosov, ktoré ostávajú súčasťou vkladu.

Určite ste sa už stretli so sporiacimi produktami s lákavými úrokovými mierami, napríklad vo výške 15 % za tri roky. Ak pri takomto produkte nie je uvedená ročná úroková miera (v tomto prípade vo výške 5 %), produkt bude úročený jednoduchým úročením, teda bez úročenia úrokov. Odhliadnuc od toho ako výhodne táto ponuka pôsobí, z vyššie spomínaného už viete, že vyšší výnos dosiahnete pri uložení peňazí na vklad so zloženým úročením a ročnou úrokovou mierou 5 %.

Porovnajte si aktuálne úroky v bankách a úrokové výnosy pre:

Ako sú vklady chránené

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2

Správy

Stavebné sporenie Stavebné sporenie v roku 2019
Stavebné sporenie čakajú od 1. januára 2019 veľké zmeny. Oplatí sa ešte?

ČSOB Využite online služby a uzatvorte si jednoducho účet z pohodlia vášho domova
Vývoj technológií stále napreduje a s ním aj zjednodušenie služieb – vo všetkých oblastiach, aj finančných. To, čo nás v minulosti trvalo pol dňa a stovky krokov, dnes zvládneme z pohodlia domova. Jediné, čo potrebujeme je pripojenie na internet. Takto jednoducho si dokážete zriadiť aj účet v banke. Ako na to?

Životné poistenie porovnanie Chcete platiť menej za životné poistenie? Porovnajte si ho online.
TotalMoney.sk spustilo prvé online porovnanie rizikových životných poistení.

Ďalšie